Новий рік почався з чергового скандалу з Північною Кореєю. У відповідь на резолюцію Ради Безпеки ООН і підтримку її з боку Південної Кореї в Пхеньяні пообіцяли провести ядерний вибух. Про це в своїй заяві повідомив Державний комітет оборони КНДР — найвищий орган влади в Північній Кореї, його очолює правитель країни Кім Чен Ин. У заяві прямо вказано, що все це мілітаристське дійство спрямоване проти США. Саме Вашингтон у Пхеньяні вважають зосередженням світового зла. Відповідно, у висловлюваннях не соромляться. «Зводити рахунки з США слід не на словах, а на ділі. Ми вступаємо з ними у фронтальне зіткнення й рознесемо вщент ворожу політику Сполучених Штатів та інших країн. Ми не приховуємо, що всі майбутні запуски супутників і ракет великої дальності, так само як і ядерне випробування високого рівня, будуть націлені проти США». Другою частиною відповіді КНДР стала офіційна відмова від виконання умов спільної декларації про створення без’ядерної зони на Корейському півострові, підписаної 1992 року. Згідно з цим документом, сторони мали відмовитися від виробництва, зберігання, розміщення, придбання або випробування ядерної зброї.
• Звісно, не залишили осторонь і сусідню Південну Корею. Як заявив північнокорейський Комітет з мирного об’єднання Батьківщини, «якщо маріонеткова кліка зрадників схоче взяти пряму участь у так званих «санкціях» ООН, то КНДР вживе суворих фізичних контрзаходів проти неї». Зрозуміло, що під клікою й зрадниками мається на увазі керівництво Південної Кореї.
• Чути грізні заяви з боку північнокорейського керівництва доводилося не раз й не два. Наприкінці минулого року були здійснені запуски ракет «Инха-3» (Чумацький шлях) для виведення на орбіту супутника «Кванменсон-3» (Яскрава зірка). Запуск ракети й виведення супутника начебто завершилися успішно, але супутник трохи дивний. Радіосигналів не відсилає й знаходиться на орбіті як проста болванка.
• Оскільки ракетним запуском Північна Корея порушила попередню резолюцію Ради Безпеки ООН, то з’явилася нова та розширення санкцій.
• Поза сумнівом, тотальна мілітаризація КНДР уже дійшла до своїх фізичних меж. І невдачі ракетних запусків є яскравою ілюстрацією цього. Можна тримати під рушницею понад три мільйони осіб у армії, мати дуже велику кількість танків і артилерійських снарядів. Але все це техніка навіть не вчорашнього дня. Технічний прогрес в озброєннях здебільшого оминув Північну Корею. Ракети за радянськими проектами 1950-х рр. зараз сприймаються, як експонати з музею розвитку військової техніки. Те саме з танками й артилерією. Можливо тому уряд у Сеулі, що неподалік кордону в зоні досяжності північнокорейської далекобійної артилерії, почувається абсолютно спокійно.
• Можна досить впевнено стверджувати, що в керівництві КНДР йде гостра боротьба реформаторів з військовими. Саме впливом останніх і зумовлений жорсткий і войовничий, майже істеричний тон заяви Державного комітету оборони. Традиційно військові в Північній Кореї завжди були налаштовані вкрай консервативно і як могли протистояли навіть найменшим спробам налагодити діалог двох корейських держав.
• Нинішній молодий керівник Кім Чен Ин певний час тому заговорив, нехай і у вельми обережній формі, про необхідність реформ. І за деякими відомостями в цій сфері почалися практичні кроки. У новорічному зверненні до підвідомчого народу лідер КНДР пообіцяв «радикальні зміни» в політиці держави. Цікаво, що він також закликав покласти край конфронтації двох корейських держав і назвав найважливішою метою поліпшення умов життя в країні.
• Як писала німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung, у КНДР розроблено генеральний план із залучення до країни іноземних інвестицій. З посиланням на неназваного німецького вченого, запрошеного до Пхеньяна для консультацій у інвестиційному законодавстві, газета писала, що план заплановано до реалізації вже поточного року. Начебто йдеться про те, щоб відкрити країну для іноземних компаній.
• При цьому китайською моделлю створення відкритих економічних зон знехтували, а за основу прийняли в’єтнамську практику відбирання конкретних іноземних компаній для залучення капіталів. Разом з китайськими підприємствами до країни планується запрошувати японські, південнокорейські й західні фірми.
• Якби таке здійснилося хоча б у вельми обмежених масштабах, це був би прорив. У всякому разі, кубинське керівництво дедалі активніше відкриває країну. Але не все сталося, як планувалося. Співбесідник газети Frankfurter Allgemeine Zeitung зауважив, що реалізації планів можуть завадити військові, які не хочуть випускати з рук державний контроль.
• Хоча лідер КНДР Кім Чен Ин і розробив значні кадрові зміни серед військової верхівки, судячи з усього, остаточно ослабити її вплив йому поки не вдалося. Тому він змушений маневрувати й санкціонувати черговий напад войовничої риторики разом з ракетно-ядерними мілітаристськими танцями.
• Непрямим підтвердженням цього є значна зміна позиції Китаю. Уперше за багато років китайський представник у Раді Безпеки ООН голосував за резолюцію, що викликала напад гніву у північнокорейського керівництва. Пекін виступив із закликом до діалогу, звернувшись до всіх сторін з наполегливим проханням проявити стриманість і діяти виходячи з довгострокових інтересів.
• Офіціозна газета Global Times у редакційному коментарі вказує на роздратування в Пекіні, якого там уже не приховують. «Якщо Північна Корея втягнеться в нові ядерні випробування, Китай без вагань піде на скорочення допомоги, яку надає». Зважаючи на те, що в Пекіні чудово обізнані про реальну розстановку сил у північнокорейському керівництві, коментар у газеті Global Times слід розглядати як попередження північнокорейським військовим, партійним консерваторам і зовнішньою підтримкою реформаторів.
• Дещо занепокоєна й Росія. Річ у тім, що ядерний полігон Пунгері розташовано за 177 км від Хасанського району Приморського краю. Там останнім часом фіксувалися активні роботи, вирито дві шахти. За знімками з космосу фахівці дійшли висновку, що зараз усе готово до нового підземного ядерного вибуху — потрібне лише політичне рішення.
• У КНДР 2006-го й 2009 року вже проводилися ядерні випробування, й не зовсім вдалі. Висловлювалися думки, що закладені в Пунгері пристрої детонували нештатно. Як і у випадку з невдалим ракетним запуском у квітні минулого року, проведення нових ядерних випробувань для північнокорейського керівництва — питання престижу. Деякі експерти вважають, що навіть зміна позиції Китаю навряд чи його зупинить.
• Зокрема, вважають, що цього разу на полігоні Пунгері буде вперше підірвано урановий заряд. У попередніх випробуваннях використовувалися плутонієві пристрої.
• Для уранового заряду матеріал напрацьовував єдиний діючий у країні реактор радянського чорнобильського типу потужністю 5 тис. кВт. Проте він неабияк застарів, до того ж виводився з ладу під час колишніх невдалих домовленостей про ліквідацію ядерної програми Пхеньяна.
• 2010 року спеціально запрошеному американському фахівцеві-ядерникові показали збудований для збагачення урану завод. Там, за словами північнокорейців, задіяно 2 тис. центрифуг. За рік, за розрахунками, вони можуть напрацювати 40 кг збройового урану для виробництва двох зарядів. Утім, як вважають, КНДР має й інші секретні заводи такого типу.
• З погляду політичної вигоди Пхеньяну проводити зараз ядерні випробування й підсилювати конфронтацію не слід. У Сеулі тільки-но обрали нового президента Пак Кин Хе. Вона демонструє готовність до діалогу з Північчю. По-новому може підійти до контактів з Пхеньяном і Барак Обама під час свого другого президентського терміну, що тільки що почався.
• Але в Пхеньяну своя логіка. Там чомусь упевнені, що в американців здадуть нерви й вони підуть на переговори. Козирем у цій грі убога Північна Корея вважає вдосконалення своєї ракетно-ядерної програми.
• Схоже, що розрахунок не виправдався. Вашингтон застеріг владу Північної Кореї від третього ядерного випробування. Як сказав журналістам прес-секретар Білого дому Джей Карні, «подальші провокації можуть лише посилити ізоляцію Пхеньяна. Його постійна фіксація на своїй ракетно-ядерній програмі не несе ані найменшої користі північнокорейському народові». А спецпредставник США у Північній Кореї Глін Девіс закликав Пхеньян відмовитися від нових ядерних випробувань, попередивши, що їх проведення буде помилкою й «прогавленою можливістю».
• Цілком можливо, що ядерне випробування Пхеньян усе-таки проведе, а потім поступово ослабить напруженість і навіть подасть сигнали про відновлення переговорів. За всієї войовничої риторики у керівництві КНДР перебувають прагматики, й війни вони не хочуть так само, як і їхні сусіди.
Джерело: www.day.kiev.ua